Boşanmalarda Müşterek Çocuğun Yurt Dışına Çıkışı

Günümüzde artan boşanma vakalarının getirdiği merak edilen pek çok konu var. Ortak çocuklar ile ilgili konular bunların en önemlileri diyebiliriz. Özellikle çocukların velayeti, nafaka, seyahat hakkı gibi konularda kendine has pek çok durum için kanunlarla korunan haklar mevcut. Boşanmalarda müşterek çocuğun yurt dışına çıkışı da kanunlar çerçevesinde sınırları belirlenmiş bir konudur. Velayetin tek ebeveynde olması bu konuda kafa karışıklığı yaratmaktadır. Seyahat ya da yerleşme amacıyla yapılacak yurt dışına çıkışlar için diğer ebeveynin rıza gerekli midir konusu da en çok merak edilen sorulardan biridir.
Boşanma Aşamasında Ortak Çocuğun Velayeti
Boşanma aşamasındaki çiftlerin çocukları için geçici velayet verilmektedir. Türkiye’de çocukların velayeti genellikle anneye verilir. Bu durumda yurt dışına seyahat edecek anne ve çocuğu için babadan rıza alma konusu gündeme gelir. Seyahat için çıkışlarda velayet sahibi olmayan ebeveynin onayı gerekmemektedir. Sadece bazı ülkelerin vize işlemleri sırasında bu tip bir belge talep edilebilmektedir. Bu durumda konu; gideceğiniz ülkeye göre değişkenlik gösterebilir. Yerleşmek için yurt dışına çıkışlarda da aynı durum söz konusudur.
Yurt dışına ister seyahat ister yerleşme amaçlı götürülecek çocuklar için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur diğer ebeveyn ile görüşme günleridir. Çocuğun yurt dışına çıkışı diğer ebeveyn ile görüşme günlerine riayet edilmemesine sebep olmamalıdır. Görüşmeye engel bir seyahat ya da yerleşme durumunda karşı tarafın velayet davası açıp kazanma ihtimali yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön